İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zayıflama Haplarıyla Meydana Gelen Ölümler

Çoğunluğu internet üzerinden temin edilen, içindeki maddeler ve menşei belirsiz ve sahte olan zayıflama ürünleri can almaya devam ediyor. Bu ürünlerin içinde “Sibutramin” maddesi bulunmakta ve bu da ölümlere neden olmaktadır. Bu madde kalbe baskı yapmakta ve karaciğeri iflas ettirmektedir. Bu ilaçların büyük bir çoğunluğu insan sağlığı açısından tehlikelidir. Doğal olduğu iddia edilse de bu durum böyle değildir. Çok azı Sağlık Bakanlığından ruhsatlıdır ve reçete ile satılmaktadır.

Sibutramin Tehlike Saçıyor

‘Doğal’ ya da ‘bitkisel’ olarak tüketiciye sunulan bu hapların aslında ‘kimysal’ ve ‘öldürücü’dür. Hatta bu ilaçların bazıları Tarım Bakanlığının izniyle eczanelerde satılmaktadır. Ayrıca zayıflama açısından önemli bu ilaçları kullanarak ölen bu insanların kanında ‘sibutramin’in normal dozun üstünden çıkmaktadır. Her ne kadar yasaklansa da ilaç firmaları sanal ticaretteki boşluktan yararlanarak ‘bitkisel gıda takviye ürünü’ adı altında satışa sunmaktadır. Bu ürünler genelde orta ve orta alt sınıftan kilolarıyla sorun yaşayan kadınlara hitap etmektedir. 

Ölümlerin çoğu da bu yaş ve sosyal sınıf kategorisinde meydana gelmektedir. Kısa sürede başarı sağlayıp yeme isteğini azaltsa da ağız kuruluğu, tansiyon, kabızlık ve nabız yükselmesi gibi ciddi yan etkileri vardır. En önemlisi de bu ilaçların kalbe aşırı yükleme yapmakta hatta genç yaşta bile kalp krizlerini tetikleyerek ani ölülere neden olmaktadır.

Sibutramin Nasıl Öldürüyor?

Bu ilaçlardaki ortak etken maddeler beynindeki kilo kontrolüyle ilişkili olan kimyasalları tetikleyerek çalışmaktadır. Sibutramin etken maddesi birçok alanda kalp krizinden depresyona ve intihar eğilimine kadar pek çok yan etkisi vardır. Bu etken maddeli ilaçlar doktor kontrolü dahilinde kullanılmalı, özellikle kişi kalp hastası ise kalp krizi, depresyon, nefes darlığı, uykusuzluk, ciltte istenmeyen reaksiyonlar, görme bozuklukları, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarında bozukluk gibi ciddi hastalıklara neden olmaktadır.

Ölümlere Örnekler

-Nilüfer GÜLMEZ(35) Balıkesir’de yaşayan ve bir güvenlik şirketinin de ortağı olan kadın zayıflama haplarını kullandı ve kalp rahatsızlığı neticesinde yoğun bakımda 33 gün verdiği yaşam mücadelesini kaybetti.

Dila KURT(19) Galatasaray’ın eski yöneticisi Ali Dürüst’ün yeğeni zayıflama amacıyla gittiği 2008 yılında Muzaffer Kuşhan’ın zayıflama kampında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Aynı zamanda 1,5 ay gibi çok kısa bir sürede 15 kilo birden vermişti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.