İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Üzüm Pekmezi ve 6 Üzüm Pekmezli Tarif

Üzüm pekmezi insanlık tarihinin bilinen en eski yiyeceklerinden biridir. Üzümün düşük sıcaklıkta uzun süre kaynatılması ve süzülmesiyle elde edilir. Orta doğu ve Akdeniz bölgelerinde şeker kamışı ve baldan önce insanlar tatlandırıcı olarak üzüm pekmezini kullanıyordu. Tatlandırıcı özelliğinin yanı sıra demir ve potasyum kaynağıdır. Ayrıca kahvaltılarımızın vazgeçilmezi tahin-pekmez ikilisini de unutmayalım! 

Kış mevsiminde tüketildiğinde içinizi ısıtan üzüm pekmezinin faydaları saymakla bitmez.Gelin o zaman bu eşsiz tatlandırıcının faydalarını inceleyelim. Sonrasında üzüm pekmezli tarifler nelermiş öğrenelim.

Üzüm Pekmezinin Faydaları

Bağışıklığı Güçlendirir

Kış mevsiminde nasıl nane-limon çayı içerek hastalıklara karşı mücadele ediyorsak üzüm pekmezi de hastalıklara karşı savaşmada bizim yanımızdadır.

İçerdiği antioksidan, mineraller ve vitaminler sayesinde hastalıklara karşı bağışıklığınızı güçlendirir. Minerallerden potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyumu barındırdığı gibi vitaminlerden A, B ve C vitaminlerini barındırır. Kısacası kış mevsimiyle birlikte gelen hastalıkların önüne geçmek için birebir. 

Aneminin Önüne Geçer

Demir eksikliği halsizliğe ve anemiye neden olur. Maalesef yemekler bilinçli bir şekilde tüketilmezse demir eksikliği ortaya çıkabiliyor çünkü çoğu yemekte demir bulunmuyor.Özellikle çocuklar, hamileler ve vejeteryanlar bu durumdan fazlasıyla etkileniyorlar. 

Et tüketmeyen ya da maddi imkansızlıklar nedeniyle et tüketemeyen kişiler için demir hapı önerilse de midede ağrıya sebebiyet verebiliyor. Şanslıyız ki doğa ana bize çok önemli bir hediye sunmuş. Üzüm pekmezi günlük demir ihtiyacının ⅓’ünü karşılanmasına yardımcı olur.

 Enerjinizi Arttırır

İçerdiği karbonhidratlar enerjinizin artmasına yardımcı olur. Bir yemek kaşığı üzüm pekmezinde 60 kalori ve 14 gram karbonhidrat bulunur. Sağlığınız için aldığınız kalorilerin yaklaşık %45-%60’ını karbonhidratlardan almalısınız. Diyet yapıyor olsanız bile enerji almak için karbonhidratlara ihtiyaç duyarsınız. Çünkü karbonhidratlar beyin de dahil olmak üzere sinir sisteminin işlevini yerine getirebilmesi için vücudunuzun tercih ettiği bir enerji kaynağıdır.

Kas ve Sindirim Sistemine Yardımcıdır

İçerdiği magnezyum sıvı dengenizi sağlamaya yardımcı olur. Böylece kas sisteminin ve sindirim sisteminin dengesini sağlayarak işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olur. 

Üzüm Pekmezinin Diğer Faydaları:

  • Kan yapar.
  • Kan dolaşımını hafifletir.
  • Bebeğin gelişimine yardımcı olur
  • Sağlıklı bir tatlandırıcıdır.
  • Mideyi, bağırsakları ve böbrekleri güçlendirir.

Üzüm Pekmezli Tarifler:

Severek tükettiğimiz üzüm pekmezinin birçok tarifi olduğunu biliyor muydun? Mineral ve vitamin deposu olan bu eşsiz yiyecek sofranda farklı lezzetlerle birlikte yer alabilir. Dilersen aşağıdaki linkleri tıklayarak tariflerini öğrenebilir ve uygulayabilirsin. Hadi bakalım bedenimize kan, canımıza can, sofralarımıza lezzet gelsin o zaman! Şimdiden afiyet olsun!

Tahinle Sufle Tarifi

Pekmezli Zencefilli Kurabiye

Pekmezli Un Helvası

Pekmezli Tatlı

Pekmezli Çikolatalı Kek

Pekmezli Cezerye

Kaynaklar:

https://www.feastmagazine.com/cook/mystery-shopper/article_0514473e-d24e-11e4-9086-bf019cf29cb6.html

https://oliveology.co.uk/grape-molasses-petimezi/

https://www.livestrong.com/article/410741-health-benefits-of-carob-molasses-and-grape-molasses/

http://www.akdenizharnup.com.tr/food/en/products/104/benefits/benefits-of-grape

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.