İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rezene Bitkisi ve Çayının 11 Faydası

Rezene, Akdeniz havzasında doğada kendiliğinden yetişen, minik sarıçiçekleri olan bir bitkidir. Yumuşak iklimi olan her yerde tohumundan ekilerek büyütülebilir.

Maydanozgiller familyasından 1,5 -2 metreye kadar büyüyebilen, iki yıllık olan, yaprakları ve tohumları kullanılan bir anason çeşididir. İçerisinde A,C ve D vitaminleri barındıran bitki kalsiyum, demir, potasyum, sodyum ve magnezyum açısından da iyi bir seviyededir.

Vitamin ve mineral önünden zengin olması dolayısıyla geniş bir aralıktaki rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır.

Ülkemizde Kuzeydoğu Anadolu bölgesinde doğal olarak kırlarda yetişmekte olan bu bitkinin yetiştiriciliği de yapılabilir. Ülkemizde yetişen tatlı rezene çok kaliteli bir rezene çeşididir.

Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

Kokusu keskin, aromatik tadı olan rezenenin çay olarak tüketimi yaygındır. Tavuk ve balık yemeklerinde de tat ve koku ilavesi olarak kullanılabilir. Çayı yapılırken içme suyu demlikte kaynatılır, kaynama başlayınca içerine bitkinin tohumları atılarak 2-3 dakika daha kaynaması sağlanır. Daha sonra ateşten alınan demlik 5 dakika demlenmeye bırakılır. Rezene tohumu çayı yapılırken iki çay kaşığına bir bardak su oranı ile kullanılabilir. Çayı günün her saati kullanılabilir. Tohumları kaynar suya atmadan önce biraz ezilirse çayından daha çok faydalanılabilir. Rezene çayı sıcak tüketilmelidir, soğuyunca olumlu etkileri azalmaktadır.

Rezene çayı limon sıkılarak ve bal ile tatlandırılarak içilebilir. İkram ve davetlerinizde sıradanlıktan sıkıldıysanız ve farklılık arıyorsanız bu çayı misafirlerinize sunabilirsiniz.

rezene bitkisi çayı
rezene bitkisi çayı

Rezene Bitkisi Nelere İyi Gelir?

 • Bağışıklık sistemini güçlendiren rezene göz problemlerine, hazımsızlığa, kansızlığa faydalı olmaktadır. İlaç sanayisinde, kozmetik ürünlerinde kullanımı yaygındır.
 • Sindirim sistemi sorunlarına iyi gelmektedir. Gaz problemlerine çare olarak tüketilebilir. Mide problemlerinde tüketimi birçok otorite tarafından önerilir. Şişkinliği almaktadır. Bebeklerin gaz sancılarında annelerinin tüketimi ideal olabilir.
 • Tohumları ağızda çiğ olarak çiğnendiğinde ağız kokusuna iyi gelmektedir. Ses kısıklığında tüketimi tavsiye edilir. Balgam söktürücü ve burun tıkanıklığı açıcıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden sonbahar kış aylarında tüketilmesi soğuk algınlığı hastalıkları için tavsiye edilir. Bronşları temizlediğinden dolayı astım tedavinde faydalıdır.
 • Kas spazmlarına iyi gelebilir. Menapoz dönemi sıkıntıları için kullanımı önerilir. Düzenli tüketimde bu dönemdeki problemlerin çözümünde kadınların doğal yardımcıları olmaktadır. Adet dönemi karın ağrıları i ve sinirlilik durumu için  bir fincan rezene çayı iyi gelecektir.
 • Afrodizyak etkisi gösterir. Vücudu rahatlatır, stres ve kaygıları azaltır, yatmadan önce içilen bir fincan rezene çayı ile uyku kalitesi artmaktadır.
 • Göz problemlerine iyi gelir, görme kalitesini arttırır.
 • Kan basıncını ve kalp atış hızını belli bir dengede tuttuğu için tansiyon için faydalıdır. Kanı temizler ve yeniler, kanın çoğalması için gerekli vitamin ve mineraller rezene de mevcuttur. İçerisindeki demir nedeni ile kansızlık tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir. 
 • Rezene cilt hücrelerinin yenilenme hızını arttırır, lekelerin ortadan kalkmasını sağlar. Hücre yenilenmesini arttırır, ciltteki yaşlanma etkilerini geciktirir. Göz kenarındaki kırışıklıklarda ve halkalarda hafif ılımış rezene çayını bir bez ile kompres uygulaması yapabilirsiniz. Demlenmiş rezene çayının buharına yüzünüz tutabilir, temizleyici olarak kullanabilirsiniz.
 • Sağlıksız beslenmeden kaynaklanan gaz ve şişkinlik problemleri birçok insanı rahatsız etmektedir. Gaz ve şişkinlikten rahatsız iseniz her gün bir bardak rezene çayı içerek rahatlıkla kurtulabilirsiniz.
 • İçerdiği antioksidanlar sayesinde toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır, kanser hücrelerinin ilk oluşumunda onların yok edilmesinde faydalıdır. Metabolizmayı güçlendirmekte, sürekli tüketilen bir fincan rezene çayı vücuttaki enerjik hali arttırmaktadır.
 • Sürekli ilaç kullanımı olanlar doktora danışarak rezene tüketmelidir, aşırı tüketimi tavsiye edilmez. Günde bir fincan rezene çayı tüketimi tavsiye edilmektedir. Uzun süreli tüketimlerde ara vererek vücut dinlendirilmelidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.