İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nanenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Nane, Ballıbabagiller familyasına mensup şifa kaynağı bir bitki çeşididir. Nemli ve sulak bölgelerde yetişir. Ülkemizde ana yetişme bölgesi Karadeniz bölgesi kıyı taraflarıdır. Keskin ve güzel bir kokuya sahip, hafif tüylü bir bitkidir. Başak zamanlarında beyaz, pembe ve mor gibi renklere sahip çiçeklere sahip olur. Peki nanenin faydaları nelerdir? Her gün taze nane yerseniz ne olur?

Nane gerek antik çağlar gerekse günümüz çağlarında alternatif tedavilerde kullanılmış ve kullanılmaya devam edilen yapısında önemli şifa etkileri barındıran bir bitki çeşididir. Nane hakkında bilgi sahibi olmayan, direkt olarak nane bitkisini tüketmeyen bir kişi bile diş macunu ve benzeri ürünler sayesinde bilmeden de olsa naneyi kullanır. Her derde devam diyebileceğimiz bitki çeşitleri arasında yer alır.  

Nanenin Faydaları Nelerdir ?

nanenin yağ halindeki faydaları
nane yağı
  • Testosteron hormonu fazla bayanlar düzenli olarak nane kullanımı ile vücutlarında hormonsal denge sağlayabilir ve bu hormonsal dengesizliğe bağlı istenmeyen tüy sorununu azaltabilir.  Fakat vurgulayarak söylememiz gerekiyor ki, düzenli ve aşırıya kaçmayacak bir kullanım gerekiyor. Çünkü her bitkinin sağlık açısından olumlu etkileri olduğu gibi olumsuz etkileri de mevcuttur. Nane bitkisinde ise aşırı tüketim sonrası başta mide ile bağlantılı olmak üzere çeşitli rahatsızlıkları tetiklenebilir. Mide asit seviyesinde değişim meydana geleceği için yan etki durumları görülebilir.
  • Günlük az bir miktar taze nane tüketimi, kötü ağız kokusunun oluşumunu engeller.
  • Nane’nin yapısında bulunan Mentol adlı madde, hazmı kolaylaştırır ve bağırsakların çalışma düzenine fayda sağlar.
  • Az ve belirli süre aralıklarında tüketimi sağlandığı takdirde mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Özellikle mide kramplarını büyük ölçüde dindirici bir etkiye sahiptir.
  • Astım ve grip gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir.  Bu rahatsızlıkların tedavi süresinde kişinin rahat bir şekilde nefes almasını sağlar.
  • Nane yapısı gereği vitamin ve mineral deposudur. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve mineral nane de bolca mevcuttur. (Manganez, B Vitamini, A Vitamini, Demir, Potasyum, Kalsiyum vb.)
  • İdrar söktürücü özelliğe sahip bir bitki çeşididir. Kabız ve benzeri rahatsızlıklarda doktorlar tarafından kullanılması tavsiye edilir. Vücudun zararları toksinleri daha hızlı atmasını sağlar. Gün içinde içtiğiniz bir bardak suya bir miktar taze nane atıp içebilir ve ödemlerin oluşumu engelleyebilirsiniz.

Nanenin Zararları Nelerdir?

  • Rahim inceltici bir etkiye sahiptir. Bu durumdan dolayı hamile bayanlar ve hamilelik düşünen bayanların hiç kullanmaması ya da doktor kontrolü altında kullanması gerekiyor. Aşırı nane kullanımı düşük yapımına da yol açabilir veyahut bebeğin gelişim sürecine olumsuz yönde etki edebilir.
  • Sık nane çayı tüketimi olumlu etkilerden çok olumsuz etkilere yol açabilir. Kişi sahip olduğu rahatsızlıkları göz önünde bulundurmalı ve bir bitkinin her rahatsızlığa iyi gelmeyeceğini unutmamalıdır.

İlginizi çekebilir: Rezene Bitkisi ve Çayının 11 Faydası

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.