İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Karabaş Otu Faydaları

Karabaş otu, lavanta ile aynı bitki familyasındandır ve yalancı lavanta yada kesiş otu olarak bilinir. Karabaş otu Osmanlı Devleti döneminde koleraya karşı ilaç olarak kullanılmış bir bitkidir. 

Karabaş otu daha çok ülkemizin batısında yetişmektedir. Yılın altıncı ve yedinci aylarında çiçek açan karabaş otunun çiçeklerini kurutarak ya da taze olarak kullanabilirsiniz. Ege yöresinde o kadar ünlü ve sevilen bir bitkidir ki reçeli bile yapılmaktadır. Peki bu kadar sevilen bir bitki olan Karabaş Otu Faydaları Nelerdir merak ediyorsunuz. Yazımızın devamında Karabaş otunun faydaları nelerdir sizleri madde madde anlatacağız. Ancak bilinen bir hastalığınız, alerjiniz var ise doktorunuza danışmadan hiçbir bitki çayını kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

Karabaş Otu Faydaları Nelerdir?

  • Kalp  sağlığı için faydalı olan karabaş otu , düzenli kullanımda kalp ve damar hastalıklarına karşı sizleri korur.

  • Kanserin çaresi bulunamasa bile karabaş otu bu hastalığa karşı sizleri koruma altına alır ve eğer ki tümör var ise tümörlerin büyüme hızını yavaşlattığı söylenmektedir.

  • Kış aylarında yakamızı bırakmayan soğuk algınlığının sebep olduğu öksürük ve balgamın azaltılmasında etkilidir.

  • Bağışıklığımızı güçlendirerek , vücut direncimizin artmasını sağlar.

  • Gün içerisinde yaşadığımız stresin etkilerini hafifletmek için de karabaş otu çok faydalı. İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücudumuzu rahatlatıyor.

  • Uyku uyuyamama şikayetleri için de karabaş otu çok faydalı. Vücudumuzu rahatlattığı gibi rahat uyumamızı da sağlamaktadır. 
  • Hepimiz sigaranın çok zararlı olduğunu biliyoruz ama bırakamıyoruz. Bu nokta da karabaş otu yine devreye giriyor ve içerinde ki maddeler ile vücudun nikotine olan ihtiyacını azaltıyor. Sigara içmediğinizde oluşan baş ağrısını engelliyor.  
  • Kış ayalarında üşütebiliyoruz ve buna bağlı olarak midemiz ağrıyabiliyor ya da karnımız da gaz oluşabiliyor. Karabaş otunun faydalarından bir tanesi de sindirimimizde oluşa ağrı ve gazın geçesine yardımcı olmadır.

Karabaş Otu Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

 Karabaş Otu demlenerek çay halinde kullanılmaktadır. Ancak aktarlarda çiçeklerinden üretilen uçucu yağ olarak elde edilmekte ve bu şekilde kullanımının da bir çok faydası bulunmaktadır. 

  Çay olarak hazırlanışı sıcak suyun içerisine tomurcuklarından üç dört adet atarak beş dakika demlenmesini bekleyip tomurcukları suyun içinden alarak tüketebilirsiniz. Çok fazla tomurcuk atarsanız biraz tat olarak ağır gelebilir. Tomurcukları çaydan aldıktan sonra içerisine bal ya da limon da sıkarak tüketebilirsiniz. Ancak ülkemiz de bilindiği üzere şeker kullanımı yüksek olduğu için ve çay da şeker kullanımı özellikle çok fazla olduğu için şunu söyleyebiliriz ki bitki çaylarını tatlandırmak adına çaya şeker atmayınız. Bitki çayı tüm faydasını şeker attığınız da kaybetmektedir. 

   Uzmanlar , karabaş otunu 15 günün üzerinde kullanmamızı tavsiye ediyor. Ayrıca herhangi bir hastalığınız var ise, antidepresan kullanıyorsanız, aspirin ve benzeri ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuza başvurmadan kullanmayınız.  

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.