İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kafeinin Faydaları Nelerdir? 

Bu zamana kadar hepimiz kafeinin insana zarar verdiğini bilerek yaşadık, ne zaman ki bir kafein alsak aman fazla kaçırma miktarını bak çok zararlı kafein dediler. bize hep kafeinin kötü aksedilen kafein uzun zaman boyunca düşman edildi. Lakin son zamanlarda sağlık ve kişisel bakım alanında hakkı verilmeye başlanan kafeinin faydaları gündeme gelmeye başladı. Tabii ki kafein tamamı ile de yararlı bir madde değil, tabii ki her maddede olduğu gibi kafeinin de zararları var.

Kafeinin zararları arasında aşırı tüketildiğinde tansiyona yol açması, dişleri sarartması gibi olumsuz yönleri de olsa kafein doğru miktarlarda alındığında kişiye hem sağlığında hem de kişisel bakımında mucizeler oluşturabiliyor. Kafeinin faydalarını bahsedeceğimiz zaman kahve sevenler olarak şuan bir iç rahatlığı ile oh çekerek, zararlı bir madde kullanmanın pişmanlığını yaşamadan hayatımıza devam edebiliriz artık.

Kafein Deneyler ile Araştırıldı

2013 yılında Washington University de yapılan bir araştırma da Ultraviyole (morötesi) ışınlarına maruz kalarak zarar gören cilt hücrelerine kafein enjekte edildi. Enjekte edilen kafeinin zarar görmüş hücreleri öldürdüğü sırada sağlıklı hücrelere zarar vermediği ve genel olarak cilt hücrelerini daha hızlı bir şekilde iyileştirdiği gözlemlendi. Bu gözlem sonucu dermatologlar tarafından tutuldu ve dermatoloji literatürüne girdi lakin şuan dermatologların düşündüğü ve üzerine yoğunlaştığı soru ise kafeinin besin olarak tüketilmesi mi yoksa krem veya jel olarak cilde dışarıdan uygulanması mı sorusudur. Bu sorunun cevabı açıklandığı zaman kesin olarak kafeini daha rahatlıkla günlük yaşantımız da görebileceğiz. Hem krem olarak hem de besin olarak. Kafeinin faydalarını eminim ilerleyen zamanlarda bilim tarafından daha fazlasıyla açıklanacaktır.

Kafeinin faydaları sadece bununla kalmamıştır. Yapılan başka bir tıbbı araştırma da kafeinin anti-enflamatuar özelliğine sahip olduğu üzerinedir. Kısacası enflasmasyonu ( iltihap ) ı engelleyerek dolaşımı hızlandırıyor ve içildiği zaman vücuttaki oluşabilecek her hangi bir iltihabı gideriyor. Cilde kür gibi sürüldüğünde ise o bölgede ki dolaşımı hızlandırarak leke veya morlukları gideriyor.  

Kafeinin Faydaları Nelerdir?

kafein
kahve kafein içerir


1) Kafeinin en bilindik faydası insanı dinç tutmasıdır. Varsayalım ki işiniz çok zahmetli ve sürekli mesaiye kalabileceğiniz bir iş olsun. Kafein bu bitmek bilmeyen ve sizi sürekli yoran, yorgunluk hissinden kurtulamadığınız bu hisleri kafein / kahve ile çözebilirsiniz. Sizde ki yorgunluk hissini sizleri dinç tutarak önemli bir ölçüde azaltarak size enerji katar.

2) Ayrıca kafeinin bir diğer özelliği de, dinlendirici özelliği ile birlikte insan beynini de canlandırarak unutkanlığı engeller, alzheimerı önlemekte katkı sağlar. Ve bu çeşitli araştırmalar sonucu kanıtlanmış bir bilgidir. 

3) Bir işe odaklanma sorunu yaşıyorsanız bir bardak kahve sizin tam aradığınız türden olacaktır. Çünkü kafein aynı zamanda odak sorunu yaşayan insanlar için birebir çözümdür. Odaklanmanızı arttırarak sorumluluklarınızı kolayca ve daha kısa sürede yerine getirmenizi sağlayacaktır.

4) Kafeinin faydaları arasında bedeni ve zihni dinç tutup canlandırdığını söylemiştik. Birde sınav haftasında sabahlara kadar ders çalıştığınız bir dönemde içtiğiniz ve kullandığınız kafein uykusuzluğunuzu yoğun bir miktarda azaltarak enerji sağlar ve kolay ezber yapmanızda – okuduğunuzu anlamanızda yardımcı olur. 

5) Gün içinde veya sonunda yapılan spor ne olursa olsun, antrenman  sonunda ve sonralarında tükenmiş hissi oluşur. Bu hissi atabilmek için kafein tam da aradığınız ilacınız olacaktır. Reaksiyonu attırarak tenis, futbol, hentbol gibi refleks gösterilebilecek sporlarda reflekslerin daha da hızlı çalışmasına, daha hızlı algılayarak, daha dikkatlice düşünmenize ve buna göre tepki vermenize yardımcı olur.

6) Spor salonlarında yapılan fitness gibi sporlardan sonra oluşabilecek kas ağrılarını azaltarak antrenman da devamlılığa yardımcı olur. Özellikle ağırlık kaldırma gibi sporlar ve sporcular için gerekli olan enerji ve kuvveti sağlayarak daha ağır bir aleti daha çok kaldırmasını sağlar.

NOT: Kafeinin sayamayacağımız daha bir çok faydası vardır ki, kafeinin faydalarından az daha söz edecek olursak; metabolizmayı hızlandırarak daha etkili ve kolay yağ yakmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda kafein akciğer yollarını açarak bronşit gibi solunumu etkileyen hastalıkları engeller, deri hastalıklarını iyileştirir ve beyin damarlarını daraltarak migren gibi baş ağrı hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Birde son olarak felç geçirme oranını ¼ oranında engeller.

Kafeini ne kadar Tüketmeliyiz?

Günlük olarak alınması gereken kafein miktarı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Çünkü kişinin bünyesi, kütlesi, kilosu kafeine olan duyarlılığını etkileyen faktörlerdir ve bu yüzden her bireyin alması gereken kafein miktarı kişiden kişiye değişmektedir. Günlük tüketim miktarı kilogram başına 4-6mg. Yani 45 kiloysanız almanız gereken kafein miktarı 180-270 mg aralığında olmalıdır. Bunun ortalaması ise 225mg a denk gelmektedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.