İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Diyette Tavuk Pişirmek İçin 4 Yöntem

Diyet listelerinin ana yemeği olan tavuk sağlık açısından birçok faydalı besinler içermektedir. Bu sebeple yüksek protein içeriği ile sporcular ve spor yapanlar tarafından daha fazla tüketilmektedir. Tavuk, vücut gelişimi, kas artımı ve yağ yakımı gibi süreçlerde sağladığı faydalardan dolayı diyet listelerinin birinci sırasında yer almaktadır. Hazırlanması diğer diyet ürünlerine göre daha ucuz ve daha kolaydır. Birçok pişirme tekniği kullanılarak çok değişik ve besleyici yemekler veya farklı pişirme yöntemi uygulanarak çeşitli menüler hazırlanmaktadır. Sağlıklı bir zayıflama besini olan tavuk için çeşitli pişirme yöntemleri bulunmaktadır. 

Diyette Tavuk Haşlama

 

Diyette Tavuk Haşlama 
Diyette Tavuk Haşlama

 Tavuk iri parçalar halinde parçalanır ve güzelce yıkanır. Eklenecek olan sebzeler havuç, patates, arpacık soğan güzelce ayıklanır. Sebzeler iri, iri doğranır, arpacık soğanlar bütün ilave edilir. Damak zevkine göre tuz, pul biber, karabiber ve tercih edilen baharatlar eklenir. Teflon bir tavada kısık ateşte arada kontrol edilerek pişirilir. 

Diyette Sebzeli Tavuk 

Tavuk göğsü iri iri doğranır. Soğan piyaz şeklinde kesilir. 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı tencere konur. Piyaz şeklinde doğranmış soğan eklenir ve hafif kavrulur. Salçası ve domatesi ilave edilir. Ardından tavuk eti, çarliston biber, bezelye, havuç, sarımsak ve patates eklenir. Tuzu ve baharatları serpildikten sonra ağzı kapalı bir şekilde pişirilir.

Diyette Fırında Tavuk

Diyette Fırında Tavuk
Diyette Fırında Tavuk

 Tavuk etleri zeytinyağı, pul biber, karabiber, kekik, kimyon ve tuz ile marine edilerek bir süre bekletilir. İsteğe bağlı olarak eklenecek olan sebzeler hazırlanır ve iri, iri doğranır. Marine işlemi biten tavuklar ve sebzeler bir kap içinde iyice harmanlanır. Fırın poşetine yerleştirilir. Fırın poşeti bir kaç yerden hava alması ve patlamaması için kürdan yardımı ile delikler açılır. Fırının orta kısmına yerleştirilir. Fırının derecesi çok yüksek ısıda olmayacak şekilde ayarlanır. Ortalama 35-40 dakika arasında ve 160 derecede pişirilir. 

Diyette Izgara Tavuk

 Tavuk eti damak zevkine göre tuz, baharat veya sos ilave edilerek hazırlanır. Hazırlanan etler önceden yüksek derecede ısıtılmış ızgara tava, teflon tava veya mangal üzerine yerleştirilir. Her iki tarafı da iyice pişene kadar çevirilerek pişirilir. Daha sağlıklı ve yağsız olması için mangal ateşi tercih edilmelidir.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.