İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Diş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

İnsan vücudunda en fazla acı hissi yaşanan bölgelerden biri olan dişler, bazı durumlarda dayanılmaz biçimde ağrıyabilmektedir. Ağız ve diş sağlığına önem verilmediğinde ve gerekli bakımlar yapılmadığında genellikle dişler çürümekte ve ağızda bakteri oluşumu ortaya çıkmaktadır. Dişlerin ağrımasına neden olan en önemli faktör dişlerin çürümesidir. Dişlerin çürümesine neden olan faktörlerden ve çürümenin ağrı boyutuna geçtiği durumlardan bahsedecek olursak. 

Diş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Kişileri yaşamlarını oldukça olumsuz etkileyen diş ağrılarının meydana gelmesine neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Bu nedenlerin ortaya çıkmasında da ayrıca kişilerin kendi ihmalleri veya ilaç kullanımı, hastalık gibi sebepler yatmaktadır. Diş ağrısına neden olan durumlara dikkat ettiğinizde ve gerekli önlemleri aldığınızda bu sorunu yaşama ihtimalinizi minimum seviyeye indirebilirsiniz. Diş ağrısının nedenleri genel olarak şöyle olmaktadır;

 • Dişlerin çürümesi bilindiği gibi diş ağrılarına neden olan en önemli faktörlerden biri olmaktadır. Diş çürüğü sinirlere etki edecek boyuta geldiği zaman dayanılmaz bir acı durumu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca çürüyen dişlerin özellikle şekerli gıdalar ile temas etmesi de diş ağrılarının meydana gelmesine veya şiddetlenmesine neden olmaktadır. 
 • Dentin hassasiyeti kişilerde diş ağrısının ortaya çıkmasına neden olan bir başka önemli durum olmaktadır. Dentin hassasiyeti olan kişiler çok soğuk ve sıcak şeyler tükettiğinde dişlerinde ağrı hissi oluşmaktadır. 
 • Gömülü dişlerin olması yine diş ağrısına sebep olan bir durumdur. Gömülü diş durumu genellikle kişilerin 20’lik dişlerinin zor çıkması ve birde çıktıktan sonra çenenin en arka kısımlarında kalmalarından dolayı doğru temizlenmediğinden dolayı hızlı çürümektedir. Kısacası halk arasında 20’lik diş olarak adlandırılan dişler kişilerde genellikle diş ağrısına neden olmaktadır. 
 • Kişilerin diş etlerinde meydana gelen sorunlarda yine diş ağrısına neden olmaktadır. Genellikle kişilerin çok fazla elinde olmayan bir durumdur bazen genetik faktörler veya kişilerin kullandığı ilaçlar diş eti rahatsızlıklarına neden olmaktadır. 
 • Bazen bir dişin ağrısı da yanındaki dişlere etki etmekte ve bu duruma yansıma ağrılar denmektedir. 
 • Sinüzit gibi hastalıklarda zaman zaman diş ağrısına neden olabilmektedir. 

Diş ağrısı ülkemizde en çok dişlerin çürümesi ile yaşanan sorunlardan biridir. Ülkemizde ağız ve diş sağlığına çok fazla dikkat edilmemesi, düzenli olarak muayene olunmaması diş ağrı sorununun çok fazla yaşanmasına neden olmaktadır.  

Diş Çürümesi Neden Olur?

Dişlerin çürümesine neden olan birçok faktör vardır. Kişilerin sağlıksız beslenmesi ve gerekli temizlik işleminin yapılmaması bunların arasında en önemli nedenlerden biri olmaktadır. Özellikle şeker oranı yüksek gıdalar ve içecekler dişlerin çürümesine neden olmaktadır. Bu ürünler dişin dokusunu yıpratarak ve aşındırarak çürümesine neden olmaktadır.

Yemeklerden sonra diş aralarında kalan kalıntılarda ayrıca dişlerin çürümesine neden olmaktadır. Ayrıca diş aralarında kalan yemek kalıntıları da ayrıca diş ağrısına sebep olmaktadır. Doğru beslenme ve temizlik ile diş çürümeleri büyük oranda azalmaktadır. Tabi buna bağlı olarak yaşayacağınız diş ağrıları da azalmaktadır. 

çürük diş
çürük diş ağrısı

Çürük Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Genellikle aniden ve oldukça şiddetli bir şekilde ortaya çıkan diş ağrıları kişileri oldukça mutsuz etmektedir. Diş ağrısının nedeni çürüklerden kaynaklı ise mutlaka bu ağrının geçmesi için çürük dişin tedavi edilmesi gerekmektedir. Özellikle diş çürüklerinin erken tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Aksi halde dişler kurtarılamayacak boyutta çürümekte ve mecburi olarak çekilmektedir. Diş tedavilerinde her zaman öncelik dişi kurtarma olmaktadır. Bunun içinde öncelikle dişin çürümesi engellenmeli veya diş çürümeye başladıktan hemen sonra erken müdahale edilmelidir.

Diş ağrıları genellikle geceleri tutmakta ve böyle durumlarda da hekime başvurmak pek kolay olmamaktadır. Böyle durumlarda bazı doğal yöntemler ile kısa sürede diş ağrısına çözüm bulunabilmektedir. Bu doğal çözümlerin kesinlikle geçici ve mecbur kalınan durumlarda tercih edilmesi gereken şeyler olduğu unutulmamalıdır. Diş ağrısından kesin olarak kurtulmak için mutlaka doktora başvurulması ve tedavisi olunması gerekmektedir.

Diş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Diş ağrısı meydana geldiğinde hekime başvurma şansınız yoksa ağrıdan anlık olarak kurtulmanızı sağlayacak bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin ne diş çürüğünüzü gidereceğini ne de ağrı üzerinde kalıcı çözüm olacağını düşünmemeniz gerekmektedir. Bu yöntemler anlık olarak acı hissinin azalmasını sağlayacaktır. Diş ağrısına iyi gelen doğal yöntemler genel olarak şöyle olmaktadır;

 • Dişlerin acımasında çürük dişlerin içerisine sıkışan gıdaların etkisi olmakta ve böyle durumlarda dişleri fırçalamak işe yaramaktadır. Fırçalanan dişlerin arasından yemek kalıntılarının çıkması ile diş ağrısı geçebilmektedir. 
 • Ağızda tuzlu su veya sirkeli su ile gargara yapmakta diş ağrısına iyi gelen son derece pratik bir yöntem olmaktadır. Bu yöntemi tercih ettiğinizde ağızdaki bakteri ve mikropları gidereceğinizden dolayı iyi gelmektedir. Dişinizin ağrımadığı zamanlarda da çok abartmamak koşulu ile yine bu yöntemi ağız ve diş temizliği için tercih edebilirsiniz. 
 • Karanfil diş ağrıları için kullanılan en etkili ürünlerden biridir. Yüzyıllardır farklı faydaları ile tercih edilen karanfil diş ağrısı üzerinde azaltıcı etkiye sahiptir. Bir adet karanfili veya karanfil yağını ağrıyan diş üzerine koymanız iyi gelecektir. 
 • Dışarıdan ağrıyan bölgeye bir bez yardımı ile buz uygulamakta etkili bir yönlem olabilir. Ancak kesinlikle ağrıyan dişe uygulanmamalıdır. Bu tam tersi diş ağrısının artmasına neden olabilecektir. 
 • Antibiyotik etkisine sahip olan sarımsak diş çürüklerinden kaynaklı ağrılar üzerinde oldukça etkili olmaktadır. Keskin bir ürün olan sarımsağı diş üzerinde bekletmek bakterilerin ölmesine ve böylece ağrı hissinin azalmasını sağlayacaktır. 

Yukarıda saydığımız yöntemler geçici olarak acı hissini azaltmaya yardımcı olacak doğal yöntemlerdir. Diş ağrısından kurtulmak için mutlaka öncelikle ağrıya neden olan sorun tespit edilmeli ve tedavi edilmelidir. Ayrıca genel olarak herkesin sağlıklı ağza ve dişe sahip olması gerekir. 

Sağlıklı Ağza ve Dişlere Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı bir ağza ve dişlere sahip olmanın en önemli koşulu temizliktir. Düzenli ve doğru yapılan ağız ve diş temizliği ile hem çürük oluşumu hem de diğer sorunların ortaya çıkması engellenmektedir. Ayrıca kişilerin uygun bir diş macunu kullanması, düzenli olarak diş fırçasını değiştirmesi ve uygun bir diş fırçası ile günde en az 2 kere dişlerini fırçalaması gerekmektedir. Bunların dışında mümkün olduğunca belirli periyotlar ile diş hekimine görünmesi ve detaylı bir biçimde muayene olunması gerekmektedir. Dişlerin çürüdüğünü fark ettiğiniz anda mutlaka doktora başvurmanız ve bundan kaçmamanız gerekmektedir. Erken müdahale ile dişler büyük oranda kurtarılabilmektedir. 

Diş ağrınız varsa öncelikli olarak bir diş doktoruna görünmenizi tavsiye ediyoruz

Kaynaklar:

https://www.signalturkiye.com/plak-ve-dis-curumesi/dis-curuklerini-nasil-onlersiniz.html

https://www.medicadent.com/hizmetlerimiz/endodonti-kanal-tedavisi/dis-agrisi/

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.