İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Biberiye Çayı ve 7 Faydası

Biberiye yaprakları dökülmeyen, küçük bir çam ağacını andıran, çalı formunda çok yıllık bir bitkidir ve biberiye çayı ile meşhurdur. Akdeniz havzasında ve sert iklim gözükmeyen birçok yerde yetişmektedir. Yeşil olarak salatalarda sıkça kullanılan keskin kokulu bu bitki, nanenin de dahil olduğu labiatae ailesinin bir üyesidir.

Biberiye içerisinde B grubu birçok vitamin C,D,E,K vitaminleri ve demir, fosfor, kalsiyum mineralleri barındırır. Bundan dolayı da biberiyenin faydaları saymakla bitmez. İçeriğinden dolayı  vücudumuzdaki birçok sistemi güçlendiren , bu bitki birçok yemeğinde tatlandırıcısı olarak kullanılır.

biberiye çayı
biberiye çayı

Biberiye Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Bitki çaylarını seviyorsanız, biberiye çayını da denemelisiniz. Özellikle sonbahar ortalarından itibaren kış hazırlığı olarak bu çayı içebilirsiniz. Hafızanın kuvvetlendirilmesinden, sindirime kadar birçok konuda doğal destekçimiz olan biberiye çayını evde hazırlayabilirsiniz. Biberiye çayının tok olarak tüketimi tavsiye edilir. Aç karnına tüketiminde ağrı kesici özelliği daha fazla hissedilir.

Taze biberiyeden çay şu şekilde hazırlanır:

  • Bahçemizden topladığımız veya pazardan taze olarak aldığımız biberiye demetleri ile çay hazırlarken öncelikle içme suyu kaynatılır.
  • Altı kapatılan su, çok az bekletildikten sonra içerisine demetler bırakılır, ağzı kapatılarak 10-15 dakika demlenmeye bırakılır.
  • Demlendikten sonra içerisindeki demetler alınarak, afiyetle içilir.

Kuru biberiyeden çay yaparken 1 su bardağına 1 tatlı kaşığı hesabı ile yukardaki tarifi aynen uygulayabilirsiniz. Biberiye çayı size biraz acı geldi ise bal ile bu çayı tatlandırabilirsiniz. İçerisine limon suyu, lavanta, papatya, kekik atarak çeşnilendirebilirsiniz. Kuru biberiye birçok aktarda satılmaktadır. Taze biberiyenizi güneş görmeyen bir yerde bekleterek kurusunu elde edebilirisiniz.

Beynin ve sinirlerin çalışmasına olumlu etkileri olan biberiye çayı vücuda zindelik vermekte, reaksiyon hızını arttırmaktadır. Hafızayı kuvvetlendirmekte, baş ağrısına iyi gelmektedir. Bu faydaları çayı içerek veya buharını soluyarak elde edilebilir.

Buhar banyosu yöntemi ile kullanıldığında üst solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Burun tıkanıklıkların geçmesine yardımcı olmaktadır, nezle ve grip ile savaşta doğal ilaçtır.Yatmadan 1-2 saat önce içilecek çay size daha kaliteli uyku sağlayacaktır.

Biberiye Çayının Metabolizmaya 7 Faydası

  1. Antiseptik özelliği sayesinde ağız içi ve boğaz yaralarına iyi gelmektedir. Gargara olarak ve içilerek kullanıldığında diş eti iltihaplarında kullanılabilir. Antioksidan olması nedeni ile idrar söktürücü ve ödem attırıcı bir bitkidir.
  2. Sindirim sistemini desteklemektedir. Hazımsızlık, gaz problemlerini en aza indirir. Bağırsakları çalıştırmakta kabızlık sıkıntılarını gidermektedir. Düşük kalorili olması ve bağırsakları çalıştırmasından dolayı zayıflamaya da faydası olmaktadır.
  3. Antioksidan olması dolayış ile kan akışını düzenlemekte, kış günlerinde soğuklara karşı üşümeyi engellemektedir. Toksinleri dışarı attığından detoks özelliği gösterir. Kan akış hızını arttırmakta böylelikle beyne ve kalbe daha fazla oksijen gitmektedir. Bu şekilde beyin fonksiyonlarına yardımcı olarak hafızayı güçlendirmekte, odaklanma problemlerini gidermektedir.
  4. İçerdiği vitamin ve minerallarin etkisi ile bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek, vücuttaki tüm sistemlerin daha sağlıklı çalışmasına sebep olmaktadır. Güçlü anti-inflamatuar özelliği gösterir , kanserle mücadeleye yardımcı olmaktadır.
  5. Kas spazmlarını rahatlatmakta, bu nedenle birçok hastalık semptomlarını hafifletmektedir. Kadınların özel günlerindeki hormon dengesini sağlamakta, düzensizliklerini gidermektedir. Aşırı üşüme hissini gidermektedir. Karında oluşan kramplara iyi gelmekte, şişkinliği azaltmaktadır.
  6. Yeşil olarak salatalarda, yemeklerde ve çaylarda kullanılan biberiye yemeklere de çeşni olarak katılabilir. Kuruyunca sertleşeceğinden kurusu çok ince kıyılarak kullanılmalıdır. Evde kuruttuğumuz biberiyeyi  kapalı cam kavanozda muhafaza ederek uzun süre kullanabiliriz.
  7. Biberiye çayı birçok faydalı özelliği nedeni ile kullanımı önerilse de, aşırı tüketiminde uzak durulmalıdır. Aşırı tüketimi yan etkilere sebep olabilir. Hamile ve emziklilere önerilmez, ülser ve kolit hastaları tüketmemelidir. Düzenli ilaç kullananlar doktoralarına danışarak biberiye çayı içmelidir. Sürekli kullanımda ara verip vücut dinlendirildikten sonra tekrar devam edilmelidir. Kan basıncını arttırıcı etkisi nedeni ile yüksek tansiyon hastaları kullanmamalıdır.

İlginizi çekebilir: Rezene Bitkisi ve Çayının 11 Faydası

Biberiyenin faydaları nelerdir? Biberiye hangi yemeklerde kullanılır?

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.