İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

20’lik Diş Ağrısı Nedir ?

20 yaş dişleri, genel olarak ağzın en arka tarafında bulunan 8. Sıra dişlerdir. Bu dişler, hem al çenede hem de üst çenede çıkmaktadırlar. Bu dişleri diğer dişlerden ayıran temel unsur ise, çene kemiğindeki konumları nedeniyle üzerlerinin diş eti ile kaplı olmasıdır. Genel olarak 20’li yaşlarda çıkması dolayısı ile bu dişlere 20Lik dişler ya da 20 yaş dişleri adı verilmiştir. Ancak bu dişlerin sadece 20. Yaşı kapsadığını düşünmek tamamen yanlıştır. Çünkü 20 yaş dişleri, kişinin çene yapısına ve dişin konumuna göre 18 yaşında çıkmaya başlayıp 30 yaşına kadar devam edebilen bir süreci kapsamaktadır.

Bu dişler, çıktığı esnada birçok kişiye dayanılmaz diş ağrıları vermektedir. Bunun temel nedeni ise, bu dişlerin aşağıya ya da yukarıya doğru değil de yan dişe yaslanır bir vaziyette çıkmasıdır. Bazı durumlarda ise 20’lik dişler kendilerine uygun konumu bulamadıkları için yüzeye çıkmayıp tamamen diş eti altına gömülü halde bulunabilirler. Bu durum, yan dişe yaslanmış halde çıkan dişlerden bile daha kötüdür. Çünkü yüzeye çıkmayıp diş eti altında kalan 20 yaş dişleri, çenenin mevcut yapısını bozabilmektedir.

20’lik Diş Ağrısı Neden Olur?

20 yaş dişleri, diğer tüm dişlere oranla daha batık bir konumdadırlar. Yani bu dişler, tamamen deri yüzeyine çıkmazlar. Bu sebeple bu dişlerin çürümesi, diğer dişlere oranla çok daha kolaydır. Çünkü bu dişlerin yarı batık halde durması çevresinde yemek kalıntılarının birikmesini kolay hale getirecektir. Bu durum ise zaman içerisinde dişin çürümesine neden olacaktır. Bu sebeple bu dişlerin bulunduğu bölgeye biraz daha fazla özen gösterilmesi her zaman için önemlidir.

20’lik dişler, oluşturdukları ağrı sebebi ile birçok kişinin adeta korkulu rüyası haline gelmektedir. Öyle ki, henüz bu acıyı yaşamamış kişiler bile, çevresinde duydukları nedeni ile bu dişlere kabus gözü ile bakmaktadır. Bu durumun oldukça haklı bir durum olduğunu söylemekte kesinlikle fayda vardır. Bu sebepledir ki, 20’lik dişlerinin çekilmesi için var olan talep, zaman geçtikçe artış göstermektedir.

İlginizi çekebilir: Diş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

20’lik Diş Hangi Durumlarda Çekilmelidir?

20’lik dişler, ilk çıktığı andan itibaren adeta hayatı kabusa çevirebileceği gibi, hiçbir aşırı belirti vermeden de çıkabilirler. Bu, daha önce belirtildiği gibi hem kişinin çene yapısına hem de dişin bulunduğu konuma bağlıdır. 20’lik diş ağrısı dayanılmayacak bir hale geldiği zaman ise, en temel çözüm alınmasıdır. 20’lik dişlerin alınması gereken durumlar ise şöyledir:

  • 20 yaş dişinin diş etini yarıp çıkamaması, yani çeneye gömülü kalması,
  • 20 yaş dişlerinin, yanında dişleri baskı yapması ve bunun sonucunda ortaya 20’lik diş ağrısı çıkması,
  • 20 yaş dişlerinin çeneye gömülü kalması sebebi ile ağız içinde kistlerin ortaya çıkması,
  • 20 yaş dişinin 6 ayda bir iltihap kapması,

İlginizi çekebilir: 20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer? 20’lik Diş Nasıl Çekilir?

Bu ve benzeri durumlarda 20 yaş dişinin mutlaka çekilmesi gerekebilir. Diş ağrınız varsa öncelikli olarak bir diş doktoruna görünmenizi tavsiye ediyoruz

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.